Moderní gymnastika
Moderní gymnastika
Moderní gymnastika je ženský sport, který kombinuje prvky baletu, gymnastiky, divadelního tance a akrobacie to jak s náčiním tak bez něj. Náčiním se rozumí míč, obruč, kužele, stuhy a švihadlo. V poslední době začínají do těchto disciplín pronikat i muži
Gymnasti začínají trénovat obvykle od velmi mladého věku a svého vrcholu často dosahují již před dvacátým rokem. Tento způsob tréniku a soutěží vede k časté kritice, neboť tento sport velmi zatěžuje klouby a bývalým vrcholovým sportovcům způsobuje později zdravotní problémy.
Soutěže
Vrcholnou soutěží moderní gymnastiky jsou Olympijské hry a Mistrovství světa v moderní gymnastice. Mimo tyto soutěže probíhá řada méně významných mezinárodních soutěží a řada regionálního charakteru.
Soutěží se buď v jednotlivcích anebo v šestnáctičlenných družstvech. Jednotlivci soutěží v jakémsi čtyřboji ve volných sestavách s náčiním.
Mezinárodní soutěže jsou rozděleny mezi Juniory (do patnícti let) a Seniory (dívky od šestnácti let).
Hodnocení
Hodnocení je v tomto sportu předmětem řady sporů, protože se v něm odrážejí subjektivní názory porotce, který tak má prostor ovlivnit soutěž. V hodnocení se sčítají tři hodnoty, které jsou udělovány za provedení, techniku a umělecký dojem. Právě složka uměleckého dojmu je velmi subjektivní záležitost. Jelikož některá hodnocení se výrazně odlišovala a to i na mezinárodních soutěžích snaží se Mezinárodní gymnastická federace tuto složku omezit.
Před rokem 2001 byla stupnice ohodnocení do deseti bodů, v tomto roce došlo k první reformě bodového systému. Tato reforma však nebyla úspěšná a nepovedlo se nastavit ji tak, aby zachovala volnost soutěží a zároveň minimalizovala nadržování rozhodčích, proto se v roce 2003 celý bodový systém změnil na třicetibodový. Ani tato změna nepřinesla žádocí výsledky a Mezinárodní gymnastická federace čelila poměrně těžké kritice, to vedlo k tomu, že v roce 2005 byl systém změněn na dvacetibodový. Ani tento systém nepřinesl přílišné změny a očekává se, že přijdou změny omezující vliv uměleckého dojmu. Tato složka je ovšem pro moderní gymnastiku poměrně důležitá a nelze ji podceňovat.
Japonská verze Mužské moderní gymnastiky má deseti bodový systém ohodnocení a samotné Japonsko hostovalo první mužský světový šampionát v roce 2003, kterého se účastnili týmy z Kanady, Koreje, Malajsie a Spojených Států.
Instituce
Správní institucí je Mezinárodní gymnastická federace (francouzsky: Fédération Internationale de Gymnastique, zkráceně FIG), která byla založena v roce 1881 a která zahrnuje všechny gymnastické disciplíny.
Historie
Moderní gymnastika je postavena na myšlenkách I. G. Noverra (1722-1810), Francois Delsarta (1811-1871) a R. Boda (1881), kteří věřili ve vyjádření pocitů a myšlenek srkze pohyby lidského těla. Peter Henry Ling v 19. století tuto myšlenku
V roce 1880 Švýcar Emil Dalcroze rozvinul eurytmiku brzy poté George Demeny z Francie vytvořil cvičení k hudbě, která byla navržena ke zvýšení ladnosti pohybů, větší ohebnosti těla a dobrému postoji. Všechny tyto styly byly okolo roku 1900 zkombinovány do Švédské školy moderní gymnastiky a později do ní byli přidány i taneční prvky z Finska. V této době Estonka Ernest Idla definovala míru obtížnosti pro každý pohyb. V roce 1929 založil Henrich Medau v Berlíně školu pro trénink gymnastů v moderní gymnastice a rozšíření použití cvičebních pomůcek.
FIG uznala tuto disciplínu v roce 1961. První Světové šampionáty pro individuální gymnasty se konaly v roce 1963 v Budapešti, první skupinové mistrovství světa se konalo v Kodani roku 1967. Na program Olympijských Her byla moderní gymnastika zařazena v Los Angeles roku 1984.
Komentáře
Přehled komentářů
toto ako nemozem pochopit by som to chcela vediet urobit(ved kto nie?) :D
:) :)
(lady, 5. 7. 2010 21:03)toto ako nemozem pochopit by som to chcela vediet urobyt(ved kto nie?) :D
waw
(miselin, 5. 8. 2009 19:16)keby toto dokazem fuuu to ste museli pekne dlho makat na sebe aby ste to dokazali ani nechapem jak ste sa dokazali naucit tu snuru wed mi to nejde!! :(( sa ju ucim a nedokazem tooo ach jaj
:) :)
(lady, 5. 7. 2010 21:05)